Wersje językowe
Bezpieczne zakupy
Producenci
Rzetelna Firma
Filtr Big Blue 20 Jak Zamontować 0
Filtr Big Blue 20 Jak Zamontować

Filtr Big Blue 20" to jeden z najlepszych i najefektywniejszych filtrów montowanych w budynkach jednorodzinnych, firmach czy przedsiębiorstwach. Doskonale spisuje się zainstalowany tuż za wodomierzem lub za hydroforem na wodzie z własnego ujęcia. Skutecznie usuwa osad, muł, glony, żelazo, chlor, aby zapewnić czystą wodę w całym budynku

 

W zestawie znajduje się: 

- Korpus Big Blue 20" ( 20 cali ) - przyłącze 1" ( 1 cal )

- Pianka polipropylenowa 20" ( 20 cali ), 20 mikron

- Klucz do przykręcania

- Stalowy kątownik, montażowy, naścienny

- Kołki rozporowe - 4 szt. x Φ12

- Śruby - 4szt. M8 x 35mm   

- Podkładki - 8szt. x M8 ocynk

 

Do montażu będą nam potrzebne narzędzia i elementy jak:

- Kołki rozporowe - 4 szt. x Φ12

- Śruby - 4szt. M8 x 35mm   

- Podkładki - 8szt. x M8 ocynk ( duża średnica )

- wiertarka udarowa, wiertło widiowe Φ12

- klucz 14'' hydrauliczny do rur ( żabka )

- nożyce do cięcia rur pex/al/pex .pp. pe.

- taśma teflonowa do gazu / wody ( szerokość: 1.2 cm )

- klucz nasadowy 13 lub płaski 13 ( najlepszy do świec z grzechotką 13 )

- młotek

- smar silikonowy do uszczelek

- śrubokręt krzyżakowy

 

  

 

Wybór materiałów instalacyjnych.

Materiałów instalacyjnych do montażu filtra Big Blue na rynku jest cała masa. Filtr Big Blue można podłączyć z każdym rodzajem instalacji. Od miedzianej, plastikowej zgrzewanej bądź zaciskanej czy klejonej typu NIBCO. Nam od wielu wielu lat sprawdzają się instalacje PE, złączki skręcane o średnicy rury 25 mm z uwagi na szybkość i prostotę montażu. Poniższy szczegółowy opis będzie dotyczył instalacji skręcanej. 

Złączki skręcane dostaniemy w każdym dużym markecie budowlanym oraz w hurtowniach z materiałami hydraulicznymi, instalacyjnymi. Złączki i rurę kupujemy z naddatkiem, więcej w różnej konfiguracji i z różnymi gwintami. W każdym z tych sklepów możemy zwrócić złączki, które zostaną nam po montażu oprócz rury.

Przede wszystkim kupujemy:

1. kolano 25 (sztuk 12),

2. kolano 25x1"GZ (gwint zewnętrzny 1 cal) - sztuk 2 (do BIG BLUE)

3. złączka 25x1"GZ (gwint zewnętrzny 1 cal) - sztuk 2, (do Big Blue

4. złączka 25x3/4"GZ (gwint zewnętrzny 3/4 cala) - sztuk 2 (ewentualnie przyłącze)

5. złączka 25x3/4"GW (gwint wewnętrzny 3/4 cala) - sztuk 2 (ewentualnie przyłącze)

6. kolano 25x3/4"GZ (gwint zewnętrzny 3/4 cala) - sztuk 2 (ewentualnie przyłącze)

7. kolano 25x3/4"GW (gwint wewnętrzny 3/4 cala) - sztuk 2 (ewentualnie przyłącze)

8. rura pe 25 - od 2m do 5m ( w zależności jak daleko jest wodomierz lub hydrofor ) 

9. Zawory opcjonalnie.

 

 

 

Filtr Big Blue ma 20" tj. 50,8 cm. Musimy go zainstalować na wysokości minimum 60 cm od podłoża. Niżej nie możemy gdyż podczas wymiany filtra, odkręcania korpusu, korpus będzie dotykał podłoża i go nie wyjmiemy. Najlepiej instalować powyżej 60 cm od podłoża.  Pozwoli to również na podstawienie miski pod korpus podczas wymiany wkładu, gdyż podczas samego momentu odkręcania korpusu przy ostatnim zwoju gwintu wylewa się sporo wody.

Filtr montujemy przy wodomierzu lub hydroforze. Po wszystkich przygotowaniach sięgamy po kątownik, płytkę montażową z 8 otworami i przykręcamy ją do korpusu. Najpierw przykręcamy do korpusu później do ściany. Od góry na korpusie wytłoczone są strzałki po lewej i po prawej stronie. To kierunek przepływu wody. In i Out. Wejście i wyjście.  W zależności jak nam pasuje to ustawiamy korpus do płytki. Czy chcemy aby na ścianie przez korpus płynęła woda od lewej strony do prawej czy od prawej strony do lewej.

Płytka, kątownik z jednej strony posiada 2 wyżłobienia w kształcie "fasolki". To jest miejsce na odpowietrznik. Filtr posiada czerwony przycisk (odpowietrznik). Odpowietrznika używamy po wymianie wkładu. Płytkę ustawiamy wyżłobieniami do odpowietrznika i przykręcamy 4 śrubami M8. Pod śruby podkładamy podkładki M8 o dużej średnicy zewnętrznej. Rysunek wyżej.  Przykręcamy najlepiej kluczem nasadowym 13 z grzechotką. W korpusie fabrycznie nie ma gwintów. Gwinty zrobią się same przykręcając śruby.

 

Przechodzimy następnie do wiercenia otworów w ścianie. Przykręconą płytkę przystawiamy do ściany i odrysowujemy ołówkiem 4 kółka na ścianie. Niebieski korpus możemy odkręcić pamiętając, że płytka od dolnej krawędzi musi być zamocowana na wys. pow. 60 cm. Po ustawieniu płytki w poziomie i odrysowaniu 4 kółek wiercimy otwory wiertłem Φ12 na głębokość 10cm. Po wywierceniu, młoteczkiem wbijamy kołki rozporowe i przykręcamy kluczem nasadowym 13 z grzechotką, płytkę do ściany. Rysunek wyżej. Rysunek niżej.

Po przykręceniu filtra do ściany możemy instalację możemy prowadzić w dwojaki sposób. Od filtra w stronę wodomierza lub hydroforu lub od wodomierza i hydroforu do filtra. Tu będzie pokazana pierwsza wersja. Od filtra w stronę wodomierza lub hydroforu. Korpus filtra ma wewnętrzne gwinty 1 calowe. To takie wkręcamy złączki albo kolanka. Na gwinty złączek lub kolanek nawijamy stożkowo wiele warstw szerokiej taśmy teflonowej i przykręcamy żabką hydrauliczną. Rysunki poniżej.

 

Po przykręceniu złączek możemy przejść do miejsca z którego Big Blue będzie pobierał wodę. Innymi słowy. Musimy wciąć się w instalację. Musimy nową instalację dopasować do starej. Niekiedy trzeba robić tzw. przejścia. Tzn. łączyć instalację np. metalową, która jest w naszym budynku z tą obecną. Albo zgrzewaną ze skręcaną lub miedzianą ze skręcaną. Na rysunku poniżej jest przykład przejścia instalacji zaciskanej ze skręcaną. W tym przypadku zainstalowane są również zawory odcinające 3/4" z gwintami wewnętrznymi. Pomocne są przy wymianie wkładów.    

 

Podłączenie filtra do istniejącej instalacji jest najtrudniejszym etapem i nie ma jednego schematu podłączenia. Każdy przypadek jest tu inny. Niekiedy trzeba usuwać kawałki starych instalacji aby podłączyć się z nową. Po podłączeniu przyłącza dalej prowadzimy instalację do filtra wykorzystując kolanka.

 

Ostatnim etapem jest włożenie wkładu filtra i przykręcenie korpusu kluczem dołączonym do zestawu. Przed przykręceniem sugerujemy przesmarować uszczelkę i gwint korpusu smarem silikonowym.

Wkład wymieniamy co 6 miesięcy.

Zamów tu:

Życzymy zadowolenia z produktu

Pliki (3)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl