Wersje językowe
Bezpieczne zakupy
Producenci
Rzetelna Firma
Badanie wody jakie parametry 0
Badanie wody jakie parametry

Badanie wody jakie parametry.

Woda jest głównym składnikiem wszystkich żyjących na ziemi organizmów i jednocześnie ważnym elementem środowiska w którym żyjemy. W organizmie ludzkim jest jej około 75% i musi być stale dostarczana aby podtrzymywała procesy życiowe. Jej zanieczyszczenie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia ludzi i zwierząt.

Z licznych badań wynika że woda którą pijemy nie nadaje się do spożycia z powodu występowania w niej licznych zanieczyszczeń. Aby mieć pewność, że woda w naszych domach jest czysta i nadaje się do picia, powinniśmy wykonywać jej regularne badania.

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w tym wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne oraz organoleptyczne1.

Woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne i chemiczne.

 

Woda, która dociera do naszych domów pochodzi najczęściej z miejskich wodociągów i podlega regularnym badaniom laboratoryjnym. Producenci zobowiązani są do wewnętrznej kontroli jakości wody do spożycia poprzez wykonywanie badań laboratoryjnych. Badania te muszą być wykonywane w laboratoriach posiadających udokumentowany system jakości i zatwierdzonych przez terenowo właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje nadzór nad jakością wody poprzez monitoringowe bada laboratoryjnych oraz egzekwowanie od producentów wody właściwej jej jakości.

Gospodarstwa domowe korzystające z indywidualnych ujęć wody (np. studnie) we własnym zakresie zlecają wykonanie badań laboratoryjnych. Analizy wody wykonują laboratoria w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych a także laboratoria prywatne. Po przebadaniu wody wydawane jest orzeczenie o jej przydatności do spożycia. Warunkiem przeprowadzenia badania wody jest wypełnienie odpowiedniego formularza lub zlecenia określającego zakres analizy oraz dostarczenie do laboratorium próbki wody. Wodę do badania pobiera się samodzielnie, według wskazówek uzyskanych w laboratorium.

 

 

Parametry/substancje badane w wodzie przeznaczonej do spożycia

Badanie mikrobiologiczne

Dostarcza informacji na temat zawartości bakterii i mikroorganizmów w wodzie. Badanie to pozwala zbadać wodę pod kątem liczby bakterii grupy coli. W zakresie rozszerzonym pozwala pozyskać dane o występowaniu enterokoków kałowych odpowiedzialnych za wiele groźnych chorób i infekcji naszego organizmu.

Badane parametry:

 • Liczba bakterii grupy coli,

 • Liczba Escherichia coli,

 • Enterokoki kałowe,

 • Clostridium perfringens (łącznie z przetrwalnikami).

Badanie fizykochemiczne

Analiza fizykochemiczna pozwala badać wodę pod kątem zawartości jej parametrów fizycznych, jak również zawartości poszczególnych pierwiastków i związków chemicznych. Badanie fizykochemiczne dostarcza informacji o następujących parametrach:

 • azotany,

 • azotyny,

 • jon amonowy,

 • mangan,

 • żelazo ogólne,

 • barwa, mętność,

 • odczyn pH,

 • przewodność,

 • twardość ogólna,

 • zapach.

Badanie substancji promieniotwórczych

Jak wskazano w wytycznych WHO „Woda do picia może zawierać substancje radioaktywne („radionuklidy”), które mogłyby stwarzać ryzyko dla zdrowia ludzkiego. Jest ono zazwyczaj małe w porównaniu z ryzykiem pochodzącym od mikroorganizmów i substancji chemicznych, które mogą być obecne w wodzie do picia”2.

Instalacja filtrów

Zanim zdecydujemy się na montaż odpowiedniego filtra wody, powinniśmy w pierwszej kolejności wykonać analizę wody. Dopiero potem możemy zastanawiać się nad tym jakich urządzeń potrzebujemy do filtracji naszej wody. Zwykle trzeba przy tym skorzystać z pomocy fachowca. Zwróćmy się do firm zajmujących się dystrybucją i montażem urządzeń do uzdatniania wody.

https://amexwater.com.pl/pl/i/Kontakt-i-dane-firmy/9

Podstawowe badania wody z własnych ujęć (domy jednorodzinne) , badania w sanepidzie lub w zakładach wodociągowych.

1. Badania na:

- żelazo,

- mangan,

- azotyny,

- azotany,

- twardość ogólna,

- barwa,

- zapach,

- mętność,

- utlenialność,

- przewodność elektryczna,

- indeks nadmanganianowy.

2. Dodatkowe – badania bakteriologiczne.

3. Badania na pierwiastki radioaktywne (dotyczą własnych ujęć, zbiorowego żywienia - bary, restauracje, motele, itp.).

 

Powyżej wymieniono podstawowe badania i parametry niezbędne do oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia. Parametry te są najczęściej badane na potrzeby oceny jakości wody ujęć indywidualnych w celu dobrania odpowiedniej metody uzdatniania wody.

 

Filtr Odwróconej Osmozy

To najbardziej zaawansowany filtr do oczyszczania wody pitnej. Jak żaden inny uzdatni nam wodę z "kamienia", żelaza, wirusów, bakterii, związków chemicznych jak również wodę morską. Wytwórcy klasycznych filtrów wykorzystują w swoich produktach surowce filtracyjne takie jak: celuloza, sznurek, polipropylen, siatki druciane, ziemię okrzemkową, piasek bądź węgiel. 

  

 

czytaj więcej :

https://amexwater.com.pl/pl/n/39

https://amexwater.com.pl/public/assets//RO5M-3-4%20Biocera.jpg

 

Lampa do wody UV

 • Lampa UV8G-M jest produktem bakteriobójczym, który to eliminuje z wody algi, grzyby, bakterie, jak również wirusy z dokładnością do 99,999%.

 • Dobierając tego rodzaju lampę powinno się uwzględnić optymalny przepływ wody, który to wpływa na efektywność sterylizacji.

 • Trzeba wziąć pod uwagę także ilość bakterii wykazaną w rezultatach badania wody wykonanych poprzez miejskie wodociągi bądź Sanepid.

 

 • Lampy UV wykorzystują promieniowanie UVC o długości fali 253,7 nm, przy użyciu którego efektywnie uszkadzają DNA a także RNA drobnoustrojów.
 • To jest najbezpieczniejsza jak również najskuteczniejsza metoda dezynfekcji, bowiem nie wymaga użycia jakichkolwiek środków chemicznych, nie wywołuje zatem niepomyślnych zmian w składzie chemicznym wody oraz powstawania efektów ubocznych. 

 • Obudowa lampy zrobiona jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej.

 • Montowane najczęściej w domkach jednorodzinnych tuż za wodomierzem.

 • Przed lampą wskazany jest montaż podwójnego wstępnego filtra BIG BLUE 20"

https://amexwater.com.pl/pl/p/Lampa-UV-Do-Wody-Lampa-UV-30W-/90

1 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017.2294 z dnia 2017.12.11) §3. 1.

2 Wytyczne dotyczące jakości wody do picia. Wyd. IV Bydgoszcz 2014 (Guidelines for Drinking-water Quality – 4th Edition, World Health Organization 2011) str. 233.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl