Wersje językowe
Bezpieczne zakupy
Producenci
Rzetelna Firma
Odwrócona Osmoza Jak Zainstalować 0
Odwrócona Osmoza Jak Zainstalować

Odwrócona Osmoza Jak Zainstalować.

Montaż filtra osmotycznego nie jest skomplikowany. W zależności od stopnia trudności może potrwać godzinę. Tu znajdziesz szczegółowy opis do samodzielnego montażu. Zaczynamy. Zakupiony przez Państwa filtr jest w częściach, należy go złożyć i poprawnie zainstalować. Zasada działania wszystkich filtrów Odwróconej Osmozy ze zbiornikiem jest taka sama. Przedstawiamy tu standardowy montaż. 

Do standardowego złożenia i podłączenia w szafce kuchennej pod zlewem, będą potrzebne niezbędne narzędzia: 

Potrzebne narzędzia: - wiertarka, - wiertła: do metalu Φ4 i Φ12  ( zlewy blaszane, blaty kuchenne ), widiowe Φ6 i Φ12 ( zlewy kamionkowe - nie pękną podczas wiercenia - będzie wydzielał się intensywny zapach topionego plastiku ), diamentowe do granitu , marmuru Φ10 - długi czas wiercenia ), - mały klucz nastawny, - żabka hydrauliczna, - taśma teflonowa, - uszczelki 1/2', 3/4', 3/8' ( w razie potrzeby ), - śrubokręt krzyżakowy, - nóż, - klucz nasadowy, rurkowy 10mm, - smar bezbarwny lub olej jadalny.

 

Jak pisaliśmy wcześniej, filtr jest w częściach. Ja zaczynałem najczęściej od złożenia filtra. Na początku wykręcamy korpusy, w których znajdują się ofoliowane wkłady. Wyciągamy wszystkie wkłady i zdejmujemy z nich folie. Zabieramy się do bardzo istotnego etapu jakim jest nasmarowanie uszczelek w korpusach. Rysunek poniżej. Najlepiej uszczelki zdjąć z korpusów i ręczne je przesmarować smarem bezbarwnym lub olejem jadalnym. Uszczelek jest 6. Nienasmarowanie uszczelek może spowodować wyciek wody spod korpusów. Nienasmarowane i suche uszczelki potrafią podczas przykręcania kluczem stawiać opór, podwijać się i doprowadzić do wycieku wody. Po nasmarowaniu uszczelek, wkłady umieszczamy w korpusach w kolejności jak pokazuje oznakowanie na filtrze i przykręcamy kluczem dołączonym do zestawu.  

  

 

Następnie należy posmarować uszczelki w korpusie membrany osmotycznej. W tym celu należy wypiąć wężyk z membrany i odkręcić nakrętkę. Membrany nie musimy wyjmować z plastikowego stelaża. Możemy unieść membranę po kątem po stronie gdzie jest nakrętka. Wężyki wypinamy w następujący sposób. Zdejmujemy niebieską zawleczkę ( wszystkie połączenia, tzw. szybkozłączki posiadają zawleczki ). Rysunek niżej.

Po zdjęciu zawleczki, jednocześnie palcami jednej ręki przytrzymujemy mały pierścień na kolanku, a drugą ręką wyciągamy wężyk z kolanka. Po wyjęciu wężyka odkręcamy nakrętkę z obudowy membrany. Tu również sugerujemy zdjąć uszczelkę z obudowy i przesmarować smarem bezbarwnym lub olejem jadalnym. Z membrany zdejmujemy folię ochronną. Uszczelki na początku i na końcu membrany wystarczy tylko subtelnie posmarować olejem jadalnym, gdyż one nie stawiają oporu podczas wciskania membrany do korpusu. 

 Po przesmarowaniu uszczelek wciskamy membranę w korpus do oporu i zakręcamy nakrętkę. Membranę ustawiamy na swoje miejsce i wciskamy do oporu, wcześniej wyjęty wężyk, w kolanko. Filtr mamy złożony. Teraz przechodzimy do przyłącza wodnego. Mamy 3 standardowe przyłącza. 1/2" cala, 3/8" cala i 3/4" cala. Rysunek poniżej:

 

 

Przyłącze jest już w zestawie podczas zamówienia filtra. W zestawie nie ma 3 przyłączy. Jest jedno takie jakie zamówimy podczas wyboru zestawu filtracyjnego. Podłączenia są standardowe i nie musimy rozkręcać rur w kuchni czy kuć ścian aby podłączyć się do wody. Najlepiej najpierw zobaczyć w kuchni gdzie możemy podłączyć filtr, a następnie go zamówić z odpowiednim przyłączem do naszych wężyków zbrojonych, zaworków, baterii ściennej, zmywarki do naczyń, pralki, czy  osobnych zaworów do tego przystosowanych.

Niekiedy musimy zakręcić wodę za wodomierzem aby wkręcić przyłącze. W zestawie zaworek jest oddzielony od stalowej tulejki. Najpierw wkręcamy tulejkę w instalację a następnie zaworek owijamy taśmą teflonową i wkręcamy go w tulejkę. Na końcu zaworka znajduje się nakrętka. Odkręcamy nakrętkę i przekładamy przez nią wężyk dołączony do zestawu. Wężyka jest ok.5 m. Następnie wężyk wciskamy w końcówkę zaworka do końca i przykręcamy nakrętkę kluczykiem nastawnym. Odcinamy wężyk na długości 1 m. Przyłącze mamy gotowe.

 

 

 

Przechodzimy do zainstalowania wylewki. Kraniki do filtrów wody mogą być instalowane na zlewie kamionkowym. Wówczas stosujemy wiertła widiowe Φ4 i Φ12. Najpierw wiercimy wiertłem o mniejszej średnicy, później o większej. Podczas wiercenia będzie odczuwalny intensywny zapach topionego plastiku. W blacie kuchennym wystarczy nam wiertło do metalu Φ12. Materiał tu jest miękki i wiercenie pójdzie nam szybko. Ciężej będzie wiercić w zlewach ze stali kwasoodpornej. Materiał tu jest bardzo twardy. Dlatego zaczynamy wiercić Φ4 i Φ12 wiertłem do stali. Możemy mieć blat granitowy lub marmurowy. Wówczas będzie nam potrzebne wiertło diamentowe Φ10. Wiercenie w takim blacie może nam zająć kilkanaście minut. Musimy pamiętać o chłodzeniu wodą otworu wierconego.  

 

 

 

Przechodzimy do przykręcenia kranika do blatu czy do zlewu. W zestawie znajdują się uszczelki i nakrętka, bądź nakrętki ( jeśli montujemy wylewkę podwójną). Na gwint wylewki najpierw zakładamy chromowaną osłonę. Pod osłonę uszczelkę gumową i kranik stawiamy w wywiercony otwór. Od spodu wkładamy plastikową podkładkę i przykręcamy nakrętkę. Do przykręcenia kranika najlepiej zastosować rurkowy klucz nasadowy 13 ze względu na trudność przykręcenia kluczem płaskim czy kluczem nastawnym. Na koniec został nam do przykręcenia wężyk. W zestawie znajdują się drobne elementy nakładane na wężyk. Najpierw nakrętka, później kołnierz a na końcu insert. To mały biały plastikowy gwoździk. Tak skompletowany wężyk przykręcamy do kranika.

Kolejność montażu poszczególnych elementów kranika na rysunkach poniżej.

 

 

Jednym z ostatnich elementów jest zainstalowanie obejmy ściekowej na rurze kanalizacyjnej. Opaskę najlepiej zainstalować za syfonem na rurze 50 mm lub mniejszej. Po przykręceniu obejmy, wiercimy otwór w rurze kanalizacyjnej Φ4. Zainstalowanie opaski przed syfonem może powodować uporczywe słyszalne dźwięki ( przelewanie , bulgotanie ) wody podczas pracy urządzenia.

 

 

Zostało nam tylko przykręcenie zaworka na zbiornik, ustawienie w szafce kuchennej, wpięcie wszystkich wężyków i uruchomienie systemu. Na gwint zbiornika możemy nawinąć dwa zwoje taśmy teflonowej i przykręcić zaworek z zestawu.

 

Wpinamy wszystkie wężyki tak jak pokazano na rysunku poniżej. W zestawie mamy wężyk z metra. Musimy więc dociąć na odpowiednie długości do zasilania, kranika, zbiornika i odpływ. 

 

Po ustawieniu urządzenia w szafce i wpięciu wężyków możemy przystąpić do uruchomienia. Otwieramy niebieski zaworek. Ustawiony wzdłuż wężyka - to otwarcie wody. Ustawiony w poprzek wężyka - to zawór zamknięty. Odkręcamy kranik na zlewie celem odpowietrzenia układu. Woda zaczyna kolejno wypełniać komory. Kolejno wpływa od lewej strony do pierwszego korpusu, następnie do środkowego, następnie do prawego. W dalszej kolejności wpływa na membranę. Kilka minut trwa, aż membrana wypełni się wodą. W kanalizacji będzie słyszalny szum powietrza gdyż cały system się odpowietrza. Woda następnie wpływa na wkład mineralizujący. Po chwili wąskim strumieniem ( ok. 2 mm) leci woda do zlewu. Może lecieć w intensywnym kolorze białym. Tak wygląda przepłukiwanie mineralizatora. Zostawić tak na 2,3 minuty aż ten największy osad przestanie lecieć. Wtedy zamykamy kranik na zlewie i woda zaczyna się zbierać w zbiorniku. Zaczyna się wytwarzać ciśnienie. Zbiornik ( 8 litrowy ) w zależności od ciśnienia w sieci wodociągowej napełnia się od 30 do 40 minut.

Życzymy zadowolenia z produktu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl