Wersje językowe
Bezpieczne zakupy
Producenci
Rzetelna Firma
Mikroplastik W Wodzie Do Picia 0
Mikroplastik W Wodzie Do Picia

Mikroplastik W Wodzie Do Picia.

18-latek wygrał konkurs Google’a za projekt usuwania mikroplastiku z wody. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku w Fredonii i organizację non-profit, Orb Media przeprowadziły badania, które wykazały powszechne zanieczyszczenie mikrodrobinami plastiku w wodzie butelkowanej. 

 

Analizy wykazały obecność średnio 10,4 cząsteczek plastiku na litr wody. Każda z nich jest większa niż ludzki włos. W jednej butelce Nestlé Pure Life stężenie wynosiło aż 10 tysięcy kawałków plastiku na litr wody1Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała niedawno pierwszy raport: „Microplastics in drinking-water”2 na temat zanieczyszczenia wody pitnej mikroplastikiem. Jednak nadal dane na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie są wciąż bardzo ograniczone – stwierdza WHO. Potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Co to jest mikroplastik ? 

 

Nie ma naukowo uzgodnionej definicji mikroplastików, chociaż często są one definiowane jako cząsteczki tworzywa sztucznego. Mikroplastik obejmuje szeroki zakres materiałów złożonych z różnych substancji, o różnych gęstościach, składach chemicznych, kształtach i rozmiarach. Za mikroplastik uznaje się cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Powstaje on na skutek stopniowej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek z wodą pitną3.

 

 

 

Plastikowe butelki są wykonane ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). Jest to polimer, który – jak wskazują wyniki licznych badań – może przenosić do wody pewne szkodliwe substancje. Badania naukowe dowidzą, że pod wpływem działania wysokiej temperatury do wody butelkowanej wydzielają się niebezpieczne związki chemiczne (np. bisfenol A*, bisfenol S, antymony).

Mikroplastik czyli maleńkie drobiny plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm, są już powszechnie obecne w wodach rzek i oceanów. Cząsteczki te, najczęściej spotykane w mydłach, pastach do zębów, żelach pod prysznic czy peelingach, stanowią śmiertelne zagrożenie dla ryb i pozostałych stworzeń występujących w wodzie.

 

 

Obecnie żaden kraj w Europie nie posiada kompleksowego programu eleminacji mikroplastiku z wody, co jest także zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Naukowcy obliczyli, że w ciągu roku do naszego organizmu trafia nawet 250 g plastiku3.

18-latek wygrał konkurs Google'a za projekt usuwania mikroplastiku z wody

Irlandzki nastolatek Fionn Ferreira zdobył nagrodę Google Science Fair w wysokości 195 tys. zł, za projekt ekstrakcji mikroplastiku z wody.

 

 

Nowa metodę usuwania mikroplastiku i mikrogranulek z wody zakłada wykorzystanie ferrofluidu, czyli związku niegroźnego płynu magnetycznego, który przyciąga mikroplastik, korzystając z silnej polaryzacji magnetycznej. Wynalazca przeprowadził ok. 1000 prób i był w stanie usunąć z wody aż 87 proc. mikroplastiku.

Co już teraz możesz zrobić dla swojego zdrowia?

Po co się głowić, czy mikroplastik jest w wodzie czy go nie ma. Skoro są podejrzenia, że jest, to po prostu nie pijmy wody butelkowanej. Alternatywą niech będzie woda z kranu po wcześniejszym oczyszczeniu przez filtr RO, który montujemy w kuchni pod zlewem. Filtr RO to filtr osmotyczny. Początki instalowania w Polsce tych urządzeń datuje się na rok 1995. A sama technologia wojskowa narodziła się w 1965r. Filtr ro (reverse osmosis - odwrócona osmoza). Filtr usuwa 95% zanieczyszczeń z wody kranowej. Urządzenie wytwarza wodę mineralizowaną i jonizowaną. Można ją pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie.

 

 

 

Wiele rodzin korzysta już z takiego rozwiązania od 1995 roku. Tu można zakupić taki filtr i we własnym zakresie go zainstalować. Montaż filtra znajdziecie w artykule : "Odwrócona Osmoza Jak Zainstalować". Urządzenia do filtracji wody można zakupić pod tym linkiem: Odwrócona osmoza

Żródło:

2https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/

1https://www.ekologia.pl/ciekawostki/czy-twoja-woda-butelkowana-zawiera-plastik

3https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/mikroplastik-woda-pitna-WHO

4https://noizz.pl/ekologia/18-latek-i-jego-rewolucyjny-projekt-usuwania-mikroplastiku-z-wody

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl