Wersje językowe
Bezpieczne zakupy
Producenci
Rzetelna Firma
Zmiękczanie Wody Na Czym Polega 0
Zmiękczanie Wody Na Czym Polega

TWARDOŚĆ WODY

Twarda woda to woda, która posiada dużą zawartość rozpuszczonych minerałów (inaczej niż w przypadku miękkiej wody o nieznacznej zawartości rozpuszczonych minerałów). Twarda woda ma wysokie zgęszczenie jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+). Twardość wody jest określana jako stężenie wielowartościowych kationów. Kationy wielowartościowe są to kationy (jony metali) o ładunku większym niż 1+, głównie 2+. Kationy owe zawierają Ca2+ a także Mg2+.

Jony te dostają się do wody przez wypłukiwanie z minerałów (choćby takich jak wapień) w warstwie wodonośnej. Typowymi minerałami zawierającymi wapń będą kalcyt i gips. Ogólnym minerałem magnezowym jest dolomit, który zawiera także wapń. Deszczówka i woda destylowana są miękkie, gdyż zawierają niewiele jonów. Twarda woda jest na ogół spotykana w wodach miejskich, ponieważ woda ma bezpośredni kontakt z minerałami, które mają możliwość się rozpuszczać. Wody powierzchniowe (jeziora, rzeki bądź strumienie) są z reguły miękkie i mają bardzo niewielki stopień twardości.

 

 

Twarda woda na ogół nie jest groźna dla zdrowia, lecz jest w stanie powodować poważne problemy hydrauliczne zarówno w zastosowaniach mieszkaniowych, a także komercyjnych. Twardość wody jest znacznym problemem, od czasu braku tworzenia się mydlin w trakcie kąpieli i prania po drogie awarie kotłów, wież chłodniczych i w innych urządzeniach obsługiwanych wodą.

Następująca reakcja równowagowa opisuje rozpuszczanie/tworzenie się osadów węglanu wapnia:

CaCO 3 + CO 2 + H 2 O = Ca 2+ + 2HCO 3 -

Jony wapnia i magnezu można łatwo usunąć w procesie wymiany jonowej.

PROCES WYMIANY JONOWEJ

Zmiękczanie wody to proces, który to tyczy się problemu nazywanego „twardą wodą”. Twarda woda to jakikolwiek rodzaj wody, który zawiera większą ilość minerałów niżeli przeciętna woda z kranu. Ma to przede wszystkim związek z podwyższonym stopniem wapnia i magnezu, co może powstrzymywać rozpuszczanie się produktów choćby takich jak mydło w wodzie. Może także pozostawiać plamy z twardej wody na wannie bądź zlewie i zatykać rury.

 

 

Zmiękczacz wody to urządzenie, które wymienia kationy. Istotnie zabiera kationy wapnia i magnezu (dwie najczęściej występujące przyczyny twardej wody) i zastępuje je kationami innej substancji. Przeważnie jony są wymieniane na jony z rozpuszczonej soli chlorku sodu (solanka).

ZMIĘKCZACZ DO WODY

Likwidacja bądź obniżka twardości wody odbywa się przy użyciu urządzenia określanego zmiękczaczem wody. To właśnie wewnątrz tego zmiękczacza zachodzi proces wymiany jonowej. Zmiękczacz składa się z różnych elementów, z których każdy ma swoje unikalne przeznaczenie. Sercem zmiękczacza jest zbiornik na minerały, który jest naczyniem ciśnieniowym zbudowanym zwykle z włókna szklanego. Zbiorniki te są wypełnione ujemnie naładowaną żywicą jonowymienną. Mózg zmiękczacza znajduje się w głowicy sterującej zmiękczacza, jak to się powszechnie określa. Większość popularnych zmiękczaczy wody posiada automatyczny system regeneracji. Najbardziej podstawowy typ ma elektroniczny timer, który regularnie przepłukuje system. To sterowanie czasowe.

 

 

Podczas regeneracji miękka woda nie jest dostępna. Drugi rodzaj sterowania wykorzystuje komputer, który obserwuje, ile wody jest zużywane. Kiedy przez zbiornik na minerały przepłynie wystarczająca ilość wody, aby wyczerpać perełki sodu, komputer uruchamia regenerację. Zmiękczacze często mają zapasową pojemność żywicy, dzięki czemu podczas regeneracji dostępne będzie trochę miękkiej wody. Zmiękczacz do wody to urządzenie, które wymienia kationy. Istotnie zabiera kationy wapnia i magnezu (dwie najczęściej występujące przyczyny twardej wody) i zastępuje je kationami sodu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl